Skip to main content

Jazda na rowerze po spożyciu alkoholu może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych oraz zagrożeń dla zdrowia i życia. Promil alkoholu we krwi wpływa na pogorszenie koordynacji ruchowej, spowolnienie reakcji, zaburzenie równowagi oraz zmniejszenie ostrości widzenia. Nawet niewielkie stężenie alkoholu we krwi może prowadzić do utraty kontroli nad rowerem, co zwiększa ryzyko wypadków i kolizji z innymi uczestnikami ruchu. Dlatego ważne jest, aby unikać jazdy na rowerze po spożyciu alkoholu, nawet jeśli nie przekracza się dopuszczalnego limitu. Wpływ alkoholu na jazdę rowerem jest przedmiotem wielu powszechnie dostępnych artykułów. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jakie są konsekwencje prawne jazdy na rowerze po alkoholu.

Czy jazda na rowerze po alkoholu jest przestępstwem?

Ustawodawca, pomimo zaostrzania od wielu lat kar za prowadzenie pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości, zliberalizował przepisy odnośnie rowerzystów. Wprawdzie przepisy w dalszym ciągu rozróżniają stany po użyciu alkoholu i nietrzeźwości, jednakże ma to znaczenie wyłącznie w zakresie wymiaru kary. Stężenie alkoholu we krwi rowerzysty, nie jest już istotne dla zakwalifikowania czynu, jako przestępstwa lub wykroczenia. Ustawodawca wprost stanowi, że jazda rowerem po alkoholu będzie kwalifikowana, jako wykroczenie. Powyższe odnosi się jednak wyłącznie do jazdy rowerem pod wpływem alkoholu, jeżeli jednak rowerzysta w takim stanie spowoduje wypadek, może odpowiadać za przestępstwo.

jazda na rowerze po alkoholu

Warto pamiętać, że rowerzysta nie poniesie żadnej odpowiedzialności, jeżeli jego limit alkoholu we krwi nie przekroczy 0,2 promila.

Co grozi za jazdę pod wypływem alkoholu?

Pijany rowerzysta może zostać ukarany mandatem od 300 do 5000 zł. Jeżeli jednak sprawa trafi do sądu, ten może nałożyć grzywnę w wysokości od 500 do 5000 zł lub karę pozbawienia wolności do lat dwóch. Ponadto sąd może nałożyć zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju, czyli w tym przypadku roweru.

Czy mogę stracić prawo jazdy za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu?

O ile utrata prawa jazdy była jedną z możliwych konsekwencji prowadzenia roweru pod wpływem alkoholu, to po nowelizacji przepisów, sąd nie ma możliwości pozbawienia pijanego rowerzysty prawa jazdy. Wynika to z faktu, że sąd może orzec wyłącznie zakaz poruszania się pojazdami, które nietrzeźwy prowadził w czasie popełnienia czynu. Dlatego, jeżeli rowerzysta posiada także prawo jazdy, to sąd będzie mógł pozbawić go uprawnień wyłącznie do kierowania rowerem, a nie samochodem.

Mandat za jazdę na rowerze po alkoholu a punkty karne

Policja lub sąd za kierowanie rowerem po spożyciu alkoholu nie może jednocześnie nakładać punktów karnych. Powyższe wynika z założenia dotyczącego równości kary. Jeżeli kara za czyn ma być równa w stosunku do wszystkich sprawców, to nie ma podstaw do dodatkowego nakładania punktów karnych na osoby, które posiadają prawo jazdy. W takiej sytuacji osoby, które prawa jazdy nie posiadają, byłyby w pozycji uprzywilejowanej. Ustawodawca przyjął więc jednolicie, że kara za jazdę rowerem po alkoholu nie jest połączona z punktami karnymi.

Ile kosztuje sprawa karna o jazdę rowerem po alkoholu?

Stawki za prowadzenie spraw karnych oraz wykroczeniowych nie zostały nawet pomocniczo tak jak w sprawach cywilnych, uregulowane przez ustawodawcę. Oznacza to, że każdorazowo stawki za prowadzenie sprawy ustalane są indywidualnie, po przeanalizowaniu wszystkich okoliczności faktycznych sprawy.

Kancelaria od wielu lat świadczy pomoc prawną związaną z obroną w sprawach karnych i wykroczeniowych. Aby dowiedzieć się, jakie są szanse powodzenia Twojej sprawy w sądzie, skontaktuj się z Kancelarią telefonicznie lub za pośrednictwem poniższego formularza.


    Zobacz także:

    1. Odszkodowania komunikacyjne
    2. Odszkodowania powypadkowe
    3. Odszkodowanie z OC sprawcy
    4. Wypadek w pracy odszkodowania
    5. Dopłaty do odszkodowań
    6. Odszkodowanie za zwolnienie z pracy
    7. Odszkodowanie
    8. Adwokat z urzędu
    9. Jak ustalić wysokość alimentów?
    10. Zabezpieczenie alimentów

     

    5/5 - (8 votes)

    Umów bezpłatną konsultację

    Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą i zaproponujemy termin bezpłatnej konsultacji.